Діабетична ретинопатія

Незважаючи на те, що сучасна медицина зробила крок далеко вперед, цукровий діабет і раніше є важким захворюванням, часто призводить до інвалідності і навіть смерті. У 1922 році був відкритий інсулін і цукровий діабет перестав бути захворюванням, яке призводить до смерті за лічені місяці. Але збільшення тривалості життя діабетиків, поставило перед медиками нові завдання, пов'язані з ускладненнями.

Одним з ускладнень діабету, яке зустрічається дуже часто, є діабетична ретинопатія.

Діабетична ретинопатія - це ураження судин сітківки ока, характерне як для залежних, так і незалежних від інсуліну хворих на цукровий діабет. У сучасній офтальмології розрізняють три форми діабетичної ретинопатії: непрофілератівну, препроліфератівну і проліферативну. Також існує такий стан, як діабетичний макулярний набряк.

Непрофілератівна (фонова) діабетична ретинопатія є першою стадією захворювання, для якої характерні підвищення ламкості невеликих судин сітківки і їх закупорка. На цій стадії, яка може тривати роками, хворий не помічає погіршення зору.

Препроліфератівна діабетична ретинопатія - друга, більш важка стадія захворювання, досить швидко переходить в останню, найбільш небезпечну - проліферативну ретинопатію, яка без відповідного догляду дуже швидко призводить до необоротної сліпоти.

Діабетичний макулярної набряк не призводить до сліпоти, але викликає порушення здатності читати і розрізняти невеликі предмети. Як і діабетична ретинопатія, макулярний набряк може на початковій стадії проходити абсолютно безсимптомно.

Лікування ДР на будь-якій стадії - це досить складний процес. Так як патологія має вторинний характер, то в першу чергу, необхідно ретельно стежити за основним захворюванням і контролювати рівень глюкози в крові. Дослідження показують, що дотримуючись всіх рекомендацій лікарів і уважно ставлячись до свого здоров'я, хворий діабетом може знизити ризик настання проліферативної діабетичної ретинопатії на 47%.

КП «ДОКОЛ» проводить кілька видів лікування діабетичної ретинопатії:

- Лазерне, при якому руйнують так звану «голодуючу» сітківку, що служить джерелом зростання нових судин. Також виробляється теплова коагуляція судин, що утворилися і поліпшення надходження в сітківку кисню. Процедура може проводитися амбулаторно.

- Хірургічне лікування або вітректомія. Застосовується при масових крововиливах в сітківку і особливо важких випадках проліферативної ДР. Суть цієї операції на очах в тому, що оперативним шляхом видаляються згустки крові, фіброваскулярні тяжі на поверхні сітківки, а також помутнілі ділянки склоподібного тіла.

- Консервативне лікування або гемофтальма. При такому способі боротьби з ДР, хворому рекомендується якомога більше перебувати в положенні сидячи з заплющеними очима. У цьому випадку відбувається осадження елементів крові в нижні відділи ока, після завершення якого може бути проведено лазерне лікування. Як правило, якщо метод гемофтальм не допоміг, через місяць виконують вітректомію.

Сохранить